Czy drony należy aktualizować?
News

Czy drony należy aktualizować?

13.12.2022
Wiele osób, które dopiero zaznajamiają się ze sztuką latania dronami, zastanawia się, czy tego typu urządzenia w ogóle należy aktualizować. Oprogramowanie drona jest tym, co tak naprawdę pozwala mu bezpiecznie lądować i wznosić się do góry, a także wykonywać powietrzne akrobacje i nie tylko. Czasami jednak producent dodaje nowe funkcje w ramach tego samego oprogramowania i wtedy udostępnia je jako aktualizację. Czy warto z tego korzystać?

Oprogramowanie w nowoczesnych dronach 

Dron to minimalistyczny statek powietrzny, którym można sterować zdalnie nawet za pomocą własnego smartfonu. Osoby, dla których drony stanowią jedynie formę zabawki, raczej nie zwrócą uwagi na rekomendowane przez producenta aktualizacje oprogramowania. A szkoda, bo chociażby w przypadku dronów DJI zaleca się zaktualizowanie tych urządzeń do najnowszych wersji systemowych. 

 

Oczywiście, należy wówczas postępować według załączonych instrukcji. Przykładowo, nie powinno się aktualizować oprogramowania drona, jeśli ten posiada rozładowaną baterię. Rekomenduje się, aby poziom naładowania wynosił przynajmniej 50%. Niektóre drony, takie jak te spod szyldu DJI, posiadają możliwość automatycznego wykrywania aktualizacji za pośrednictwem smartfona. Wystarczy zainstalować aplikację DJI Fly i podłączyć telefon do Wi-Fi. W ten sam sposób da się zaktualizować również kontroler.

 

Urządzenie nie powinno zostać wyłączane podczas aktualizacji oprogramowania. Po zakończonym procesie dron sam się zrestartuje. W razie potrzeby można też oddzielnie aktualizować drona, a oddzielnie dedykowany jemu kontroler. Tak czy inaczej, zyskamy wówczas dostęp do nowych funkcji, ulepszonych rozwiązań czy bardziej zaawansowanych systemów z zakresu bezpieczeństwa. 

 

Obawa przed uszkodzeniem drona

Niektóre osoby wskazują, że aktualizacja oprogramowania drona może nieść ze sobą ryzyko jego uszkodzenia. Nie jest to jednak prawdą. Dron jest latającym komputerem, który wymaga aktualizacji, neutralizujących uporczywe błędy i wdrażających nowe funkcje. Warto z nich korzystać dla większego komfortu oraz bezpieczeństwa. 

 

Do tego aktualizacji oprogramowania drona trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Najpierw należy zainstalować dedykowany program, który umożliwi pobranie najnowszej wersji systemowej. Czasami istnieje nawet możliwość zainstalowania jednej z kilku wersji tego programu w zależności od tego, jaki rodzaj drona posiadamy. 

 

Od strony technicznej jest już nieco prościej. Wystarczy zdjąć śmigła, osłonę gimbala oraz upewnić się, że wszystkie baterie naładowane są na minimum 50%. Następnie podłączamy drona do komputera i go uruchamiany. Wówczas powinniśmy uruchomić program służący do usprawnienia oprogramowania i po zaakceptowaniu wszelkich warunków, rozpocząć aktualizację. 

 

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zgłosić się z pomocą do specjalisty, który bezpłatnie lub za opłatą, wyjaśni nam, w jaki sposób można to zrobić. Warto wiedzieć, że aktualizowanie oprogramowania drona nie jest obligatoryjne, ale na pewno zalecane. Dzięki temu będziemy mieć dostęp do najnowszych funkcji przy jednocześnie mniejszym ryzyku wystąpienia błędów. 

News Pęknięty wyświetlacz - czym różni się wymiana ekranu od wymiany szybki?

Spora część osób ma przekonanie, że zbity telefon oznacza tylko jedno: całościową wymianę ekranu, co zwykle pociąga za sobą wyższe koszty serwisowe urządzenia, jednak nic bardziej mylnego! Na szczęście istnieją inne warianty naprawy, które są znacznie tańsze, a mianowicie jest to refabrykacja - zamiana samej zbitej szybki na nową, jednak warto wiedzieć, że ekrany telefonów posiadają wiele warstw m.in. ekran, warstwa dotykowa, a także szybka ochronna, na szczęście większość przypadków zbitych szybek to głównie sama szybka. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Zarobki w IT - 3500 zł netto na start i rozwój dla przekwalifikowanych

Tyle właśnie zarabia początkujący software developer (programista). Według szacunków z 2017 roku, w Polsce brakuje około 50 tysięcy pracowników tego typu (1). Rynek jest pojemny a powstające jak grzyby po deszczu nowe podmioty oraz duża chłonność już istniejących i doświadczonych firm stanowią szansę nie tylko dla wieloletnich programistów, ale także dla osób chcących się przekwalifikować. O projektach oraz możliwościach rozwoju rozmawiamy z pracownikami CSHARK – wrocławskiej firmy tworzącej dedykowane rozwiązania programistyczne i zajmującej się doradztwem IT oraz outsourcingiem. czytaj więcej

Huawei HUAWEI podczas World Internet Conference zademonstrował pierwszy na świecie system 3GPP 5G

Przedkomercyjna wersja systemu HUAWEI – 3GPP 5G – otrzymała wyróżnienie World Leading Internet Scientific and Technological Achievements podczas otwarcia czwartej konferencji World Internet Conference. Działanie nowego rozwiązania zademonstrował w trakcie wydarzenia Eric Xu, prezes rotacyjny firmy Huawei. czytaj więcej

Fortinet Fortinet: Trzy sposoby na cyberbezpieczne wakacje

Niezależnie od tego, gdzie wybieramy się na letni wypoczynek, część czasu zapewne spędzimy w sieci. Zabierzemy ze sobą smartfona lub laptopa, będziemy sprawdzać pocztę, korzystając z publicznego wi-fi w hotelu, a dzieci zechcą w deszczowe dni zagrać w grę online. Dlatego warto stosować się do zaleceń dotyczących bezpiecznego korzystania z publicznych sieci, aby nie wpaść w wakacyjne cyfrowe kłopoty. czytaj więcej

Plus Plus: Sprawdź własność sprzętu kupowanego z drugiej ręki

Plus uruchomił na swojej stronie internetowej specjalny formularz pozwalający na sprawdzenie czy sprzedane na raty urządzenie telekomunikacyjne stanowi nadal własność operatora. czytaj więcej