Czujniki przeciwpożarowe, czyli jak zwiększyć bezpieczeństwo w budynku
News

Czujniki przeciwpożarowe, czyli jak zwiększyć bezpieczeństwo w budynku

25.06.2020
Bezpieczeństwo osób przebywających w budynku jest priorytetem dla wszystkich zarządców nieruchomości. Odpowiedni sprzęt wykrywający zagrożenie pożarowe to podstawa wyposażenia powierzchni komercyjnych, a także coraz częściej mieszkalnych. Czujniki są w stanie uratować nie tylko ludzkie życie czy zdrowie, ale również mienie informując o zagrożeniu odpowiednio wcześnie co pozwala na podjęcie kroków mających na celu uchronienie od tragedii lub zminimalizowanie jej skutków. Jak zatem wybrać odpowiedni sprzęt?

Czujnik dymu

Czujki dymu pracują dzięki wbudowanym detektorom, które kontrolują zadymienie oraz temperaturę w zamontowanym pomieszczeniu. Gdy w kontrolowanym przez czujnik przeciwpożarowy miejscu jest za dużo dymu lub zbyt wysoka temperatura, urządzenie aktywuje się. W zależności od funkcji czujki pożarowej następuje podjęcie przez nią akcji: aktywacja światła, dźwięku lub systemu zraszającego. Pozwala to na szybką reakcję i zapobiegnięciu ponoszenia strat. Można wyróżnić trzy typy czujek dymu:

  • Czujki fotooptyczne – działają na zasadzie podczerwieni i aktywują się gdy emitowana wiązka światła załamuje się pod wpływem wzrostu ilości cząsteczek dymu w powietrzu. Polecana jest do mieszkań i domów.
  • czujki termooptyczne – uruchomienie alarmu następuje przy przekroczeniu wartości temperatury uprzednio określonej jako maksymalna. Polecany jest do małych pomieszczeń ze względu na zmniejszony zasięg działania w porównaniu do innych typów czujek pożarowych.
  • czujki jonizacyjne - schemat działania opiera się na wysyłanie promieni alfa i beta, jonizując je miedzy metalowymi płytami co wytwarza przepływ prądu. Gdy dym dostaje się miedzy płyty przepływ prądu spada a urządzenie wykrywa nieprawidłowość i uruchamia alarm. Zalecane do montażu w budynkach gospodarczych, lokalach gastronomicznych czy biurach.

Czujnik gazu i czadu

Czujniki gazów pozwalają wykryć niebezpieczne stężenie gazów w powietrzu. Na rynku spotkamy urządzania dedykowane zarówno do wykrywania konkretnych gazów jak i ich większej ilości. Jednym z urządzeń mających zastosowanie polegające na wykrywaniu konkretnego typu substancji jest czujnik czadu, który reaguje na tlenek węgla. Czujniki gazu dzięki sensorowi półprzewodnikowemu i elektronicznemu układowi kontrolnemu mogą wykryć zbyt wysokie stężenie gazu ziemnego, propan-butanu, wodoru lub amoniaku.

Detektor gazu - Detector de Gas

Polecanym przez nas urządzeniem będzie jednak czujnik gazu i czadu zamontowany w jednym urządzeniu. Tego typu urządzania posiadają dwa sensory (półprzewodnikowy jak w czujce gazu i elektrochemiczny jak w przypadku czujki czadu), co sprawia, że wykrywa 5 gazów jednocześnie. Wśród czujników czadu i gazu warto także przyjrzeć się osobo urządzeniom przenośnym, które będą służyć do bezpośredniego pomiaru gazów wybuchowych.

Spory wybór urządzeń zabezpieczających budynki przed pożarem może spowodować, iż nie będziemy w stanie zadecydować, który czujnik będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Polecamy zatem zapoznać się ze szczegółowymi informacjami o czujkach dymu, gazów czy temperatury na portalu automatyka.pl poświęconemu informacjach o produktach i usługach z branży automatyki przemysłowej.

News Jak najłatwiej znaleźć pracę? Odpowiadamy!

Znalezienie pracy jest czymś indywidualnym. Wpływa na to wiele czynników, lecz jednym z nich jest na pewno to, jak poszukujemy pracy w dzisiejszych czasach. Jeśli wykorzystujemy do tego Internet, znalezienie pracy z czasem nie powinno być dla nas problemem. Wręcz przeciwnie, powinno stać się czymś prostym, nawet jeśli nie do końca znamy i kumamy rynek pracy. Odnalezienie się w Internetowych ofertach jest bowiem bardzo proste. Dodatkowo możemy monitorować wszystkie ogłoszenia w jednym miejscu. Skutkiem tego znalezienie pracy przez Internet powinno być jedynie kwestią czasu. czytaj więcej

News Laptopy poleasingowe Kraków, czyli jest takie miejsce w Krakowie...

W dzisiejszych czasach posiadanie laptopa, czy też komputera stacjonarnego to już właściwie standard. Można wręcz powiedzieć, że obecnie kupowanie komputera oznacza często, że będzie to drugie lub po prostu kolejne urządzenie tego typu w naszym domu. I w żadnym wypadku nie należy tego rozumieć jako formą jakiegoś luksusu – po prostu dziś każdy z członków rodziny używa takich urządzeń i często wręcz musi posiadać swój osobisty laptop. W związku z taką potrzebą, może nasuwać się pytanie: co lepiej wybrać w tym temacie – laptop nowy czy poleasingowy? Spróbujmy przyjrzeć się temu tematowi bliżej!

1. Laptopy poleasingowe – czy warto?
2. Laptopy poleasingowe Kraków - gdzie w Krakowie warto kupić takie urządzenie? czytaj więcej

News Znaki pożarowe - wszystko co warto widzieć

Znaki przeciwpożarowe to rodzaj znaków bezpieczeństwa. Kategoria ta obejmuje znaki ochrony przeciwpożarowej zgodne z normą PN-92/N-01256/01, znaki ochrony przeciwpożarowej zgodne z normą PN-EN ISO 7010, fotoluminescencyjne techniczne środki przeciwpożarowe zgodne z normą PN PN-97/N-01256/04 oraz znaki uzupełniające i znaki numeryczne. czytaj więcej

Fortinet Jak zachować bezpieczeństwo w sieci? Porady od ekspertów Fortinet

Fortinet, światowy lider w wysoko wydajnych rozwiązaniach cyberbezpieczeństwa, zaleca wzmożoną czujność w związku z coraz bardziej zaawansowanymi cyberatakami wymierzonymi nie tylko w firmy i organizacje, ale również w prywatnych użytkowników – cyberprzestępcy coraz częściej biorą na cel sieci domowe oraz urządzenia mobilne. czytaj więcej