Co to jest i jak działa czat RCS?
News

Co to jest i jak działa czat RCS?

08.05.2023
RCS to skrót od wyrażenia "Rich Communication Services". Oznacza ono zaawansowany oraz rozbudowany system wiadomości tekstowych. Głównym celem systemu RCS jest wyparcie klasycznych wiadomości SMS oraz MMS. Mimo że technologia RCS jest znana światu już od ponad 15 lat, to dopiero w 2016 roku zaczęto wdrażać ją u większości operatorów sieci komórkowych. Jakie są korzyści z korzystania z czatu RCS? Czym różni się RCS od klasycznych wiadomości tekstowych oraz MMS? Odpowiedzi na wyżej postawione pytania znajdziesz w tym artykule.

SMS RCS porównanie

Główną różnicą między technologią RCS a klasycznymi wiadomościami SMS jest możliwość wzbogacania wiadomości tekstowych o dodatkowe pliki. Dzięki technologii RCS treści mogą być dłuższe, a załączone pliki mogą mieć nawet 100 MB. Taki rozmiar umożliwia wysłanie, np. krótkiego filmiku lub kilkudziesięciu zdjęć. Warto wspomnieć również o tym, że czat RCS ma wiele dodatkowych funkcji, których nie uświadczymy w przypadku klasycznych wiadomości SMS. Należą do nich m.in. możliwość wysyłania wiadomości wideo, obrazków w formacie GIF oraz wiadomości głosowych. RCS pozwala również na bieżąco śledzić status wiadomości. Dzięki temu rozwiązaniu możemy dowiedzieć się, czy nasza wiadomość dotarła do odbiorcy oraz czy została przez niego wyświetlona i odczytana. RCS pozwala również na odbywanie czatów grupowych, dzięki czemu można prowadzić konwersację z kilkoma osobami jednocześnie.


Jak widać, technologia RCS w porównaniu z klasycznymi wiadomościami SMS wypada bardzo korzystnie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej operatorów sieci komórkowych decyduje się na wprowadzenie tej technologii. Czat RCS cechuje się bardzo dużą funkcjonalnością i większość osób, które miały okazję z niego skorzystać, nie wyobraża sobie powrotu do klasycznych wiadomości SMS.

Czy czat RCS jest bezpieczny?

Wiadomości RCS charakteryzują się wysokim stopniem bezpieczeństwa. Działają one na zasadzie szyfrowania end-to-end. Takie szyfrowanie wykorzystuje się w aplikacjach, takich jak Telegram lub WhatsApp. Szyfrowanie end-to-end oznacza, że wiadomość jest zaszyfrowana u nadawcy i odszyfrowywana dopiero po dotarciu do odbiorcy. Dzięki takiemu rozwiązaniu wiadomość jest nieczytelna na całej długości trasy swojej podróży i nie można jej odszyfrować, nim dotrze ona do docelowego odbiorcy.


Zastosowanie szyfrowania end-to-end w przypadku wiadomości RCS sprawia, że przesyłane oraz odbierane przez nas treści nie mogą dostać się w ręce osób trzecich. Czat RCS jest zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem niż klasyczne wiadomości SMS, które nie mają takiego szyfrowania.


Oprócz szyfrowania end-to-end czat RCS wyposażony jest również w ochronę przed oszustwami oraz spamem. Taka ochrona polega na oficjalnej weryfikacji dużych nadawców biznesowych. Oznacza to, że wszystkie wiadomości wysyłane z zewnętrznych firm będą automatycznie podpisywane nazwą danego przedsiębiorstwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziemy musieli obawiać się wiadomości z nieznanych numerów. Urządzenia, które nie są wyposażone w technologię RCS, są niezwykle łatwym celem dla wszelkiego rodzaju oszustów. W przypadku urządzeń wyposażonych w RCS nie musimy się obawiać tego, że ktoś podszywa się pod znaną instytucję i próbuje wyłudzić od nas wrażliwe dane.

Czy system RCS to przyszłość wiadomości tekstowych?

Aktualnie coraz więcej urządzeń jest wyposażonych w technologię RCS. Z każdym rokiem staje się ona coraz bardziej powszechna oraz ogólnodostępna. Można zatem śmiało stwierdzić, że technologia RCS w niedługim czasie stanie się przyszłością wiadomości tekstowych. Obecnie system ten stosuje się głównie w nowych telefonach z systemem Android. Użytkownicy telefonów marki Apple niestety w najbliższym czasie nie będą mieli możliwości skorzystania z technologii RCS. W telefonach tej firmy istnieje system, który działa w analogiczny sposób. Nosi on nazwę iMessage. Jego ogromną wadą jest jednak to, że mogą z niego korzystać wyłącznie użytkownicy telefonów marki Apple i to wyłącznie między sobą.


Jeśli zależy nam na nowoczesnym systemie wysyłania wiadomości tekstowych, warto sięgnąć po telefon z systemem Android. W najbliższych latach prawdopodobnie każde urządzenie z tym systemem będzie wyposażone w technologię RCS, która pozwoli na nieograniczone wysyłanie wiadomości, zdjęć, filmów czy gifów. Bardzo dużą zaletą czatu RCS jest również możliwość tworzenia konwersacji grupowych, dzięki czemu w łatwy sposób można komunikować się z kilkoma osobami jednocześnie, bez konieczności wysyłania wiadomości do każdego z osobna. Bardzo dużym udogodnieniem w przypadku czatu RCS jest również możliwość sprawdzenia, czy nasza wiadomość dotarła do odbiorcy i czy została przez niego odczytana.

 

Obecnie system RCS określany jest jako "SMS 2.0" i nie powinno to nikogo dziwić. Technologia RCS to tak naprawdę bardziej dopracowany i zaawansowany system wysyłania wiadomości tekstowych. Rozwiązuje on wszystkie problemy, z którymi przez lata borykały się klasyczne SMS oraz dodaje nowe rozwiązania, które są bardzo praktyczne i przydatne. RCS to nowoczesne rozwiązanie od firmy Google, które stanowi odpowiedź na rosnące oczekiwania użytkowników telefonów. W Polsce system RCS jest dopiero powoli wdrażany i aktualnie jedyną siecią komórkową, która oferuje taką technologię, jest Play. Można jednak mieć pewność, że w niedługim czasie czat RCS pojawi się we wszystkim znanych sieciach komórkowych na terenie naszego kraju. Jest to rozwiązanie niezwykle nowoczesne i przyszłościowe. Śmiało może konkurować ono z klasycznymi komunikatorami internetowymi, takimi jak Messenger, WhatsApp oraz Telegram.

Jak włączyć wiadomości RCS w swoim telefonie?


Usługa RCS działa na większości nowych telefonów. Jeśli wiemy, że nasz telefon ma taką funkcję, musimy skorzystać ze sklepu Google Play i pobrać aplikację Wiadomości Google. Następnie uruchamiamy aplikację i konfigurujemy ją według poleceń, które pokazują się na ekranie telefonu. Warto jednak pamiętać o tym, że do skonfigurowania czatu RCS wymagane jest połączenie WI-FI.

Więcej dowiesz się na stronie: https://serwersms.pl/RCS-SMS20-rich-communication-services

 

News Co to Blik i jak działa?

Transakcje bezgotówkowe co o nich wiesz? My całkiem sporo i dzisiaj pomówimy o jednej z nich, a konkretnie BLIKu, czyli płatności telefonem. Banki nie zasypują gruszek w popiele ciągle rozszerzają swoje możliwości zachęcając ludzi do częstszego obrotu pieniędzmi i korzystania z ich usług. Dzisiaj bez problemu przez internet zaciągniesz kredyt, ustanowisz limity na karcie czy sprawdzić historię przelewów. Obecnie najpopularniejszą opcją na dokonywanie płatności w sklepach jest karta debetowa lub kredytowa, gotówka schodzi na dalszy plan a prawdopodobnie niedługo ustąpi miejsca technologii BLIK. W tym artykule pokażemy Ci czym jest BLIK i dlaczego warto się nim zainteresować. czytaj więcej

News Co to jest SLA w hostingu? Jakie SLA jest dobre? Sprawdź!

Bardzo często decydując się na korzystanie ze specjalistycznych usług czy zaawansowanych systemów informatycznych siłą rzeczy skazujemy się na wsparcie osób trzecich. Wynika to chociażby z braku odpowiedniej wiedzy, kwalifikacji, dostępu do systemów itd. O ile zapewnienie ciągłości działania systemu czy dostępu usługi jest dla kluczowe dla Twojego biznesu powinieneś koniecznie zadbać o odpowiednie zapisy umowne lub wykupić dodatkowe SLA. Czym jest i jak działa SLA? Na co powinieneś zwrócić uwagę w kontekście usług hostingowych? czytaj więcej

News Falownik fotowoltaiczny - czym jest i jak działa?

Ponieważ ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały (DC), który nie nadaje się do zasilania urządzeń domowych, niezbędne jest wyposażenie każdej elektrowni solarnej w urządzenie, które zamieni prąd stały na zmienny (AC). Tę ważną rolę pełni inwerter fotowoltaiczny (falownik), który jest kluczowym elementem każdej instalacji PV. czytaj więcej

News Co to jest VPN? Jak działa i jak zacząć z niego korzystać?

W dzisiejszych czasach zdalny dostęp do Internetu dla bardzo wielu użytkowników nie jest tylko luksusem, ale koniecznością. Jeżeli nasz komputer jest podłączony do internetu za pośrednictwem modemu, sieci LAN, czy łącza szerokopasmowego i posiadamy stałe połączenie z Internetem, to najlepszym rozwiązaniem zdalnego dostępu jest oczywiście utworzenie wirtualnej sieci prywatnej (ang. Virtual Private Network). czytaj więcej
" />