Co to jest centrala PBX?
News

Co to jest centrala PBX?

22.12.2020
W czasach wszędobylskiej cyfryzacji wdzierającej się do praktycznie każdego obszaru naszego życia, prowadzona jest wielokanałowa komunikacja na niespotykaną dotąd skalę. W każdym urzędzie, biurze, uczelni czy zakładzie przemysłowym odbywa się nieustanna wymiana informacji z wykorzystaniem najnowszych technologii. Aby zapewnić optymalne, wewnętrzne zarządzanie tym nieustającym przepływem informacji i kontrolować wszystkie połączenia potrzebne są odpowiednie urządzenia.

Analogowe początki central telefonicznych

Przed erą cyfrową, do kontroli połączeń telefonicznych używana była centrala abonencka, lub centrala PBX (od ang. private branch exchange). Tworzy wewnętrzną sieć telefoniczną przedsiębiorstwa, zarządzaną przez danego użytkownika. Zasada działania centrali polega na rozdzielaniu połączeń wewnętrznych, umożliwiając komunikację na przykład pomiędzy poszczególnymi działami firmy. Jednocześnie centrala steruje dystrybucją sygnałów rozmów przychodzących z zewnątrz i wychodzących na zewnątrz, łącząc system numerów wewnętrznych z normalnym ruchem telefonicznym. Urządzenie ma swoją wieloletnią historię, a zostało wymyślone przez sławnego, amerykańskiego wynalazcę Thomasa Edisona, autora ponad 1000 patentów, założyciela prestiżowego czasopisma naukowego Science oraz firmy Edison Electric Light, z której wyrósł konglomerat General Electric.

Centrala PBX w dobie cyfrowej

Nowoczesną wersją tradycyjnej centrali jest wersja IP PBX (VoIP), która zamiast z sieci telefonicznych, korzysta z szerokopasmowych łączy internetowych. Analogowe urządzenia starszej generacji odchodzą powoli w techniczną niepamięć, chociaż nadal można je spotkać w niezmodernizowanych jeszcze urzędach instytucji publicznych. Nowoczesne centrale IP PBX posiadają o wiele więcej funkcji, niż ich analogowy prekursor. Oprócz podstawowych funkcji telekomunikacyjnych, pozwalają na komunikację wielokanałową, kolejkowanie połączeń, czy integrację z wewnętrznym systemem CRM firmy. Takie rozwiązania technologiczne znajdują zastosowanie w analityce, obsłudze klienta i wsparciu sprzedaży.

Optymalizacja kosztów połączeń

Centrala PBX potrzebna jest wszędzie tam, gdzie zatrudnianych jest wielu pracowników, a rozmowy telefoniczne prowadzone są w znacznej części w wewnętrznym obszarze przedsiębiorstwa. Nowoczesne centrale wykorzystujące protokół IP pozwalają integrować sieci różnego rodzaju: analogową sieć publiczną, sieć cyfrową, GSM oraz VoIP. Zaawansowana kontrola kosztów poprzez trasowanie połączeń i możliwość wprowadzenia obostrzeń dla poszczególnych użytkowników sieci pozwala na oszczędne zarządzanie pracą infrastruktury komunikacyjnej.

News Jak działa internetowa książka telefoniczna?

Na pewno większość osób chociaż kojarzy czym jest książka telefoniczna. Może nie każdy z niej korzystał i nie wszyscy wiedzą jak to robić. Ale na pewno większość osób chociaż raz potrzebowało zdobyć numer telefonu do kogoś i nie wiedziało skąd go uzyskać. Właśnie w takim momencie może być przydatna książka telefoniczna. Jednak mało kto korzysta już z jej tradycyjnej wersji, a nie każdy wie, że w Internecie można również znaleźć książkę telefoniczną. Ale jak z niej korzystać? I jak ją znaleźć? czytaj więcej

News Czym zajmuje się agencja interaktywna?

Agencja interaktywna stanowi odpowiedź na potrzeby zmieniającego się świata. O ile większość z nas bez kłopotu odpowie na pytanie, czym zajmuje się agencja reklamowa, o tyle temat agencji interaktywnej wydaje się bardziej skomplikowany. Dowiedz się, czym jest ta specjalistyczna firma i kto skorzysta z jej usług.

1. Agencja interaktywna - co to jest?
2. Dla kogo agencja interaktywna?
3. Jak wybrać dobrą agencję interaktywną? czytaj więcej

News Dlaczego warto kupić gogle VR Oculus Rift S?

Szukasz sposobu na to, aby czerpać jeszcze więcej przyjemności z grania na komputerze? Pomyśl o zakupieniu gogli do VR, czyli wirtualnej rzeczywistości. Jednym z najpopularniejszych modeli jest Oculus Rift S, który dostępny jest także w Polsce. Dlaczego warto go kupić? Sprawdź jego najważniejsze parametry razem z nami! czytaj więcej

News Czym jest LoRaWAN – komunikacja bezprzewodowa o dalekim zasięgu?

Komunikacja bezprzewodowa pozwala na łatwiejsze przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami. Jedną z popularnych technologii w tym zakresie jest LoRaWAN. czytaj więcej