Co to Blik i jak działa?
News

Co to Blik i jak działa?

04.12.2021
Transakcje bezgotówkowe co o nich wiesz? My całkiem sporo i dzisiaj pomówimy o jednej z nich, a konkretnie BLIKu, czyli płatności telefonem. Banki nie zasypują gruszek w popiele ciągle rozszerzają swoje możliwości zachęcając ludzi do częstszego obrotu pieniędzmi i korzystania z ich usług. Dzisiaj bez problemu przez internet zaciągniesz kredyt, ustanowisz limity na karcie czy sprawdzić historię przelewów. Obecnie najpopularniejszą opcją na dokonywanie płatności w sklepach jest karta debetowa lub kredytowa, gotówka schodzi na dalszy plan a prawdopodobnie niedługo ustąpi miejsca technologii BLIK. W tym artykule pokażemy Ci czym jest BLIK i dlaczego warto się nim zainteresować.

BLIK to polski system płatności mobilnych dopuszczony do użytkowania od 2015 roku. Dzięki technologii BLIK można przesyłać pieniądze innym użytkownikom na numer telefonu oraz opłacać rachunki w sklepie w dokładnie taki sam sposób jak kartą płatniczą. BLIK wykorzystywany jest również do wykonywania błyskawicznych przelewów międzybankowych czy generowania czeków.

Jak pokazują statystyki z BLIKa korzysta coraz więcej Polaków i obecnie mówimy o około 4 milionach użytkowników. Łatwość w jaki można dokonywać płatności jest naprawdę ogromna co zapewne ma wpływ na popularność tego rozwiązania.

BLIK opiera się na aplikacji mobilnej banku, w którym masz konto. Taką aplikację należy pobrać i zainstalować na telefonie oraz oczywiście połączyć z kontem bankowym. Jeżeli chcesz dokonać przelewu BLIK musisz mieć łączność z internetem.

Z płatności BLIK mogą korzystać wszystkie osoby posiadające konto w bankach, które są zgodne z tym standardem, a są to praktycznie wszystkie główne banki na naszym rynku. Naturalnie, aby dokonać płatności musisz mieć jakieś pieniądze na koncie.

BLIK jak i gdzie można płacić?

Popularności BLIKa jest duża między innymi dlatego, że wiele sklepów pozwala płacić tą metodą. Jednak nie tylko sklepy stacjonarne zachęcają do korzystania z płatności telefonem, ale również sklepy internetowe, gdzie BLIK jest często wyróżnioną metodą płatności.

Z BLIK mogłeś spotkać się również w bankomatach i wpłatomatach, gdyż BLIK umożliwia wypłatę i wpłatę pieniędzy z tych urządzeń.

Jednak to co dla wielu osób jest najciekawszego w opcji BLIK to możliwość przelewania pieniędzy na numer telefonu bez konieczności logowania się do konta bankowe. Dzięki temu możecie rozliczyć się za rachunek w restauracji czy za zamówioną pizzę.

W obecnej chwili BLIK funkcjonuje wyłącznie na terenie Polski, ale możliwa jest ekspansja tego rozwiązania na inne europejskie rynki.

BLIK częste pytania

Na koniec omówmy klika najczęstszych pytań w odniesieniu do płatności mobilnych BLIK. Jak długo jest ważny kod BLIK wygenerowany w aplikacji? Każdy kod posiada termin ważności, który sięga 2 minut, po nim kod traci ważność.

Czy blik umożliwia wypłaty z bankomatu? Tak, Blik to świetne narzędzie do wypłacania pieniędzy z bankomatu. Nie musisz przy tym korzystać z karty płatniczej.

Jak widzisz BLIK to rozwiązanie na miarę 21 wieku i warto zacząć z niego korzystać. Coraz więcej sklepów i instytucji dopuszcza płatności BLIKiem, nie zostań w tyle.