Archiwalne

Zalety i wady smartfonów - jak jest naprawdę?

31.12.2015

Zobacz więcej na Orange.pl.

Smartfony już kilka lat temu na dobre zawojowały rynek telefonii komórkowej i praktycznie każdy używa dziś tego rodzaju telefonu. Starego typu “komórki’ - czyli takie wyposażone w klawisze, odeszły już w niepamięć i można odnieść wrażenie, że niedługo będziemy je mogli oglądać już chyba tylko w muzeum. Ewolucja telefonu komórkowego stała się faktem i raczej tego procesu nie cofniemy - pytanie tylko, czy to wszystko poszło w dobrym kierunku?

Czy warto pozostać przy klasycznym telefonie?

Zastanówmy się, jakie wady posiada smartfon - wbrew pozorom, wcale nie są to urządzenia, które sprawdzą się u każdego użytkownika! Wręcz przeciwnie, klasyczne telefony komórkowe miały pewne atuty, które zdecydowanie przydałyby się również we współczesnych aparatach! Przykłady? Proszę bardzo! Przede wszystkim, wytrzymałość. Każdy posiadacz smartfona doskonale wie, jak łatwo zniszczyć ten w gruncie rzeczy bardzo delikatny telefon. Wystarczy nawet lekkie zarysowanie na ekranie i ryzykujemy, że cały telefon przestanie działać. Nie będziemy nawet wspominać o tym, że jakikolwiek upadek takiego sprzętu na ziemię z reguły kończy się całkowitą jego awarią. Dodatkowo, warto zauważyć, że smartfony oferują znacznie gorsze parametry pracy, głównie ze względu na mnogość aplikacji działających w jednym czasie w telefonie. Współczesne telefony komórkowe coraz bardziej przypominają komputery niż to, co do niedawna określaliśmy mianem telefonu. W rezultacie prowadzi do znacznie szybszego zużywania baterii. Z perspektywy osób, które użytkują telefon na przykład w terenie, jest to spora wada, bowiem smartfon trzeba podłączać do źródła energii nawet każdego dnia i wcale nie jest to oznaka jego awarii. I jeszcze jedno - z racji tego wspomnianego już podobieństwa do komputerów, współczesne “komórki” są bardzo podatne na różnego rodzaju złośliwe oprogramowanie. Mówiąc prościej, w smartfonie możemy rzeczywiście złapać wirusa i to zupełnie niespodziewanie, a co gorsza, często staje się to zupełnie nieświadomie dla użytkownika. W pewnym momencie możemy stracić wszystkie dane, które do tej pory nam były niezbędne do funkcjonowania. Ostatecznie, kto instaluje oprogramowanie antywirusowe na dysku telefonu?

Czy smartfon to dobry wybór?

Nie chcemy jednak, abyście odnieśli wrażenie, że telefony z klawiszami są jedynym słusznym rozwiązaniem. Pomimo pewnych wad, smartfony mają cały szereg zalet, które zdecydowanie ułatwiają życie ich użytkownikom. Weźmy choćby pod uwagę fakt, iż nowoczesny smartfon urządzenie dorównujące możliwościami komputerom, jeżeli chodzi o moc obliczeniową i możliwości pracy. Innymi słowy, posiadając smartfona w kieszeni, mamy tam tak naprawdę dostęp do tych samych funkcji, które do tej pory wymagały od nas posiadania komputera. Nie oszukujmy się - to znacznie ułatwia życie! Dodatkowo, smartfony są opracowane w taki sposób, by zapewnić nam dostęp do niemal wszystkich informacji w dowolnej chwili - korzystając z takiego telefonu możemy zarówno obejrzeć ulubiony serial, jak i przesłać CV do przyszłego pracodawcy, bez konieczności siadania do komputera.

Telefon dla seniora?

Jedyna sytuacja, w której smartfon nie zda egzaminu to jako telefon dla seniora. Osoby starsze raczej nie docenią mnogości funkcji współczesnych telefonów, gdyż traktują telefon jedynie jako urządzenie do dzwonienia, a brak klawiszy z pewnością utrudnia im wykonywanie połączeń.

News UOKiK wydał zgodę na koncentrację w sektorze telekomunikacyjnym

UOKiK wydał cztery decyzje, w których zgodził się na koncentracje, w tym jedną na rynku telekomunikacyjnym. czytaj więcej