Archiwalne

UKE: porównanie cen Internet BSA z ofertą TP

30.10.2007

Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawił drugą już analizę cen usług dostępu szerokopasmowego świadczonych w ramach umów BSA przez operatorów alternatywnych i TP.

Przedstawiona analiza ma na celu po raz drugi porównać oferty poszczególnych operatorów telekomunikacyjnych świadczących usługi szerokopasmowe na łączach Telekomunikacji Polskiej S.A. z ofertą operatora zasiedziałego.

Dynamiczny rozwój rynku dostępu do sieci Internet w ostatnim roku spowodowany był szeregiem decyzji, które przyczyniły się między innymi do zwiększenia liczby osób korzystających z usług dostępu do sieci Internet i znacznego spadku cen. W 2006 r. zostały podpisane pierwsze umowy BSA (Bitstream Access), a już na początku 2007 r. pojawiły się pierwsze oferty operatorów alternatywnych (mapa dostępności ofert Internet BSA).

Pod koniec sierpnia 2007 r. umowy na usługi dostępu szerokopasmowego przy wykorzystaniu infrastruktury TP S.A.  miało podpisanych 16 podmiotów, choć tylko pięciu z nich oferowało usługi, w tym dwa z nich na terenie całego kraju.

Wszyscy operatorzy świadczą swoje usługi na bardzo podobnych warunkach jak operator zasiedziały. Stosują nawet zbliżone techniki marketingowe, tzn. w pierwszych kilku miesiącach stosują duże upusty cenowe, a następnie opłata abonamentowa drastycznie wzrasta. Wyjątkiem wśród analizowanych ofert są usługi DialogNet Globalny oraz eTLINK, w których miesięczne abonamenty są stałe przez cały okres obowiązywania umów. Wszyscy operatorzy, którzy rozpoczęli świadczenie usługi dostępu szerokopasmowego stosują te same okresy obowiązywania umów tj. 12, 24 i 36 miesięcy oraz oferują usługi o takich samych parametrach przepustowości 512 kbit/s, 1 Mbit/s, 2 Mbit/s i 6 Mbit/s. (poza ETOP Sp. z o.o., Tele2 Polska Sp. z o.o., Dialog S.A., które nie świadczą usługi 512 kbit/s).

Jednak mimo tak wielu podobieństw oferty poszczególnych operatorów różnią się między sobą poziomem cen za określone przepływności.

Przedstawione w dalszej części analizy oferty poszczególnych operatorów obowiązują na dzień 15 października 2007 r.

Z analizy wynika, że dzięki decyzjom Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej podjętym w roku 2006 możliwe było pojawienie się konkurencyjnych ofert w zakresie dostępu szerokopasmowego dla klientów Telekomunikacji Polskiej S.A. dzięki hurtowej usłudze Bitstream Access. Do końca sierpnia 2007 r. umowy w tym zakresie podpisane zostały przez 16 podmiotów. Spośród tych Spółek pięć rozpoczęło już świadczenie usług dostępu do sieci Internet klientom indywidualnym.

Dzięki zniesieniu barier wejścia zaistniała możliwość wykorzystania istniejącej infrastruktury dla innych usług regulowanych. Operatorzy alternatywni chcą pozyskiwać coraz więcej klientów TP S.A. i w niedalekiej przyszłości świadczyć im kompleksowe usługi obejmujące minimum telefon stacjonarny i Internet, a także telefon komórkowy.

Najważniejsze z punktu konkurencyjności jednak jest to, że abonenci mają w końcu realną możliwość wyboru firmy, z której usług chcieliby skorzystać. Porównując oferty poszczególnych operatorów mogą wybrać najbardziej atrakcyjną dla siebie ofertę usługi dostępu do sieci Internet. Nie zaszkodzi jednak przeprowadzenie przy tym szybkiej analizy cen, gdyż nie wszystkie oferty są konkurencyjne w stosunku do oferty TP S.A.

Niewątpliwie na wprowadzeniu w życie ofert BSA skorzystali również użytkownicy usługi „neostrada tp”. W wyniku działań Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej TP S.A. zdecydowała się na zniesienie obowiązujących limitów danych. Również średnie opłaty abonamentowe, w przypadku przepływności 2 Mbit/s i 6 Mbit/s obniżyły się  w stosunku do tych obowiązujących przed kilkoma miesiącami.

Porównanie ofert Internet BSA z ofertą TPSA (pdf) - stan na 15 października 2007

źródło: UKE

News Czym jest MIX BOX dla dziecka?

Każda okazja jest dobra, by sprezentować dziecku nowy telefon. MIX BOX od T-Mobile to oferta, dzięki której można zyskać nowoczesny smartfon z dobraną do niego ofertą MIX. Poznaj szczegóły oferty MIX BOX od T-Mobile. czytaj więcej

News Najlepsze abonamenty dla par. Najtańszy i najlepszy abonament duet

Życie w parze jest o wiele łatwiejsze od samotnego, to fakt. Koszty wynajmu i opłat za media takie jak prąd czy gaz są wtedy podzielone po połowie. Ale czy wiesz, że jako para możecie oszczędzać również na… abonamencie telefonicznym? Większość szanowanych operatorów posiada korzystniejsze oferty abonamentu w przypadku, gdy dwie osoby zdecydują się na zmianę numeru. Jednak nie musisz być zakochany, aby skorzystać ze zniżek! Spokojnie możesz skorzystać z oferty duet ze swoim przyjacielem i oszczędzać już od dziś. czytaj więcej

News Jakie są koszty założenia sklepu internetowego?

Wiele osób marzy o tym, aby porzucić etat u swojego pracodawcy i w końcu przejść "na swoje". Ciekawostką jest to, że obecnie wcale nie jest to aż tak skomplikowane. Wystarczy, że założysz sklep internetowy. Jeśli się postarasz, w bardzo krótkim czasie uda Ci się zarobić więcej, niż byłbyś w stanie sobie wyobrazić. Jest to tym bardziej ciekawa propozycja, że nie wymaga specjalnie dużego wkładu finansowego. czytaj więcej