Archiwalne

Decyzje o zmianie 11 umów PSI

26.02.2009

Prezes UKE określił zasady rozliczania tzw. ruchu niedozwolonego, który nie podlega rozliczeniom z zastosowaniem Płaskiej Stawki Interkonektowej.

W dniu 23 lutego 2009 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydał 11 decyzji administracyjnych w sprawie zmiany umów o połączeniu sieci w zakresie sposobu postępowania oraz zasad rozliczeń w przypadku kierowania na wiązki dedykowane do obsługi ruchu międzysieciowego rozliczanego w oparciu o Płaską Stawkę Interkonektową ruchu, który nie podlega rozliczeniom z zastosowaniem Płaskiej Stawki Interkonektowej (PSI).

Wydane decyzje dotyczą umów o połączeniu sieci zawartych pomiędzy Telekomunikacją Polską S.A. i następującymi przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi:

 • dataCOM S.A.
 • Długie Rozmowy S.A.
 • Exatel S.A.
 • MNI S.A.
 • Multimedia Polska S.A.
 • Multimedia Polska Południe S.A.
 • Multimedia Polska Zachód Sp. z o.o.
 • Polkomtel S.A.
 • Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o.
 • Tele2 Polska Sp. z o.o.
 • Telefonia Dialog S.A.

Wprowadzone zmiany stanowią dostosowanie postanowień tych umów do warunków współpracy określonych w ofercie ramowej RIO 2008, w zakresie sposobu postępowania oraz zasad rozliczeń w przypadku kierowania na wiązki PSI tzw. ruchu niedozwolonego.

Decyzje Prezesa UKE uszczegóławiają model rozliczania się operatorów w przypadku skierowania na wiązki PSI tzw. ruchu niedozwolonego, w sposób umożliwiający jego prawidłową implementację w warunkach umów międzyoperatorskich. Rozwiązania te mają na celu ograniczenie niezgodnego z ich przeznaczeniem wykorzystywania sposobu rozliczeń w oparciu o PSI, zapobiegną spekulacyjnemu obrotowi ruchem telekomunikacyjnym, a także zdyscyplinują operatorów. Stworzenie takiej konstrukcji rozliczeń za tzw. ruch niedozwolony przyczyni się do zapewnienia rozwoju konkurencyjnego rynku usług telekomunikacyjnych.

Decyzje podlegają natychmiastowemu wykonaniu.

źródło: UKE


News Jak przyspieszyć internet w telefonie? Sprawdzone sposoby

Ogromna rzesza posiadaczy współczesnych smartfonów zadaje sobie bardzo często pytanie: jak przyspieszyć internet w telefonie? Na prędkość internetu w telefonie ma oczywiście wpływ wiele czynników: od jakości usługi, którą oferuje określony dostawca internetu, aż po aplikacje, które zostały zainstalowane w telefonie. Szybkość mobilnego internetu we współczesnym świecie to podstawa. Wcześniej wymienione kwestie nie są jedynymi, które należy wziąć pod uwagę, ale wszystkie opiszemy w poniższym artykule. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Zarobki w IT - 3500 zł netto na start i rozwój dla przekwalifikowanych

Tyle właśnie zarabia początkujący software developer (programista). Według szacunków z 2017 roku, w Polsce brakuje około 50 tysięcy pracowników tego typu (1). Rynek jest pojemny a powstające jak grzyby po deszczu nowe podmioty oraz duża chłonność już istniejących i doświadczonych firm stanowią szansę nie tylko dla wieloletnich programistów, ale także dla osób chcących się przekwalifikować. O projektach oraz możliwościach rozwoju rozmawiamy z pracownikami CSHARK – wrocławskiej firmy tworzącej dedykowane rozwiązania programistyczne i zajmującej się doradztwem IT oraz outsourcingiem. czytaj więcej

T-Mobile Szybsze LTE i większa pojemność sieci - T‑Mobile zmienia model wykorzystania częstotliwości

Nowe warunki współpracy pomiędzy T-Mobile i Orange
Więcej częstotliwości i pojemność dla LTE
czytaj więcej

ZAGG ZAGG: Co słychać na rynku słuchawek?

Słuchawki są jednym z najczęściej używanych akcesoriów mobilnych, wykorzystuje je prawie połowa użytkowników smartfonów. Zwykle nie poprzestają na jednej parze, ponad połowa z nich deklaruje, że ma kilka par słuchawek, aby zawsze jedną z nich trzymać przy sobie. Najwięcej użytkowników korzysta ze słuchawek podczas ćwiczeń fizycznych (np. biegania) oraz w trakcie odpoczynku. Takie są ustalenia badania konsumenckiego Mobile Accessories Customer Survey przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych przez firmę ZAGG, wiodącego producenta akcesoriów do smartfonów i tabletów oraz sprzętu audio. czytaj więcej