Alternatywa dla poczty? Nadanie paczek kurierem
News

Alternatywa dla poczty? Nadanie paczek kurierem!

11.10.2019
Według opublikowanego w 2017 roku raportu "e-commerce w Polsce w 2017 roku, Gemius dla e-Commerce Polska" dostawa kurierem do domu albo do pracy (w której spędzamy często więcej czasu niż w domu, szczególnie w godzinach pracy kuriera) była najczęściej wybieraną spośród różnych form dostawy, na którą decydowało się 82% Polaków kupujących w sieci. Tych Polaków jest zresztą też coraz więcej. Według raportu Geminusa w 2017 roku przynajmniej jednego zakupu on-line dokonało 54% internautów, co było wzrostem o 6 pkt procentowych w porównaniu do roku poprzedniego. A według najnowszej wersji raportu w 2019 roku było ich już 62%, co jest wzrostem o kolejne 8 pkt procentowych w ciągu dwóch lat!

Zakupy zamawiamy kurierem

Nic dziwnego, że usługi kurierskie rozwijają się niezwykle dynamicznie. Wystarczy spojrzeć na sukces InPostu, który po wprowadzeniu usług kurierskich (których początkowo nie świadczył!) do oferty w sierpniu 2015 roku w ciągu dwóch kolejnych lat stał się trzecim największym graczem na polskim rynku. Widać, że w tej niszy było mnóstwo miejsca do zagospodarowania.

 

Dla sklepów internetowych dostawa kurierem jest oczywistym rozwiązaniem. Kurier nadanie paczki przyjmie w siedzibie nadawcy, zabierając od razu przesyłki dla wielu klientów, które następnie dostarczy im wprost do rąk w domu lub w pracy. A jeżeli korzystają z usług InPost, to kurier może przekazać paczki do przesłania do paczkomatu. Natomiast jeśli chodzi o przesyłanie paczek między osobami prywatnymi, wciąż dla wielu osób domyślną formą jest poczta.

 

Zamów kuriera!

Tymczasem dla osób prywatnych przesyłki kurierskie też mogą być dobrą opcją. Co prawda wysłanie zwykłego listu może być mniej skomplikowane: teoretycznie musisz tylko wrzucić list do skrzynki a za dzień-dwa (jeśli wysyłasz priorytetem) trafi do skrzynki pocztowej odbiorcy. Ale to wszystko pod warunkiem, że jesteś przewidujący i masz w domu znaczki i koperty. W przeciwnym razie czeka cię niestety wyprawa na pocztę. A jeżeli chcesz nadać przesyłkę poleconą albo paczkę, to już w ogóle bez wizyty w urzędzie (i nieuchronnego stania w kolejce do okienka) się nie obejdzie. A to przy założeniu, że między pracą, zakupami i innymi obowiązkami zdołasz dotrzeć do wspomnianego urzędu w godzinach jego otwarcia. Tymczasem kurier nadanie paczki przyjmie u ciebie w pracy, jeżeli tak sobie zażyczysz. A jeżeli korzystasz z usług InPost, to możesz też nadać paczkę kurierską w czynnym 24/7 paczkomacie. Do tego w przypadku listów poleconych i paczek Poczta Polska nie jest jakoś nadzwyczajnie konkurencyjna cenowo. W sumie więc nadanie paczki kurierem jest niezłą alternatywą.