Pięć sposobów na cyberbezpieczny mundial
Fortinet

Pięć sposobów na cyberbezpieczny mundial

15.06.2018
Piłkarskie mistrzostwa świata elektryzują tysiące polskich kibiców. Wielu z nich będzie poszukiwało transmisji meczów online. Specjaliści Fortinet radzą, jak w trakcie mundialowej gorączki zachować zimną głowę i bezpiecznie poruszać się w internecie.

Entuzjazm towarzyszący mistrzostwom sprzyja cyberprzestępcom – przypomina Robert Dąbrowski, szef zespołu inżynierów Fortinet w Polsce. – Hakerzy wiedzą, że w ferworze śledzenia relacji i wyników kibicom zdarza się zapomnieć o zdrowym rozsądku i zaniedbują wtedy kwestie związane z bezpiecznym korzystaniem z sieci.

Tymczasem, jak przewiduje Fortinet, podczas rosyjskiego mundialu wzrośnie liczba oszustw internetowych i ataków phishingowych. Eksperci przygotowali więc pięć porad, jak zadbać o cyberbezpieczne mistrzostwa.

1. Zachowaj ostrożność, zwłaszcza oglądając transmisje na żywo. Hakerzy mogą wykorzystać phishing lub fałszywe witryny i domeny naśladujące oficjalne serwisy, aby infekować użytkowników złośliwym oprogramowaniem. Odwiedzaj tylko zaufane strony – dotyczy to również oglądania powtórek czy sprawdzania meczowych statystyk.

2. Uważaj na spam. Wygrałeś 2 bilety na finały Mistrzostw Świata! Wiadomość brzmi kusząco, ale podany link może przekierować  na zainfekowaną stronę, która za pomocą złośliwego oprogramowania kradnie poufne informacje i Twoje dane osobowe.

3. Strzeż się internetowych sprzedawców oferujących bardzo tanie bilety czy gadżety. Jeśli natkniesz się na sklep z niewiarygodnie atrakcyjnymi cenami, upewnij się, że nie jest to strona widmo, która zniknie następnego dnia – wraz z numerem Twojej karty kredytowej.

4. Aktualizuj oprogramowanie. Zadbaj o najnowszą wersję systemu operacyjnego, programu antywirusowego, aplikacji i przeglądarek internetowych. Jest to jedna z najlepszych metod ochrony przed cyberzagrożeniami, gdyż do przeprowadzania ataków hakerzy zwykle wykorzystują luki w nieaktualnych przeglądarkach czy wtyczkach.

5. Unikaj ogólnodostępnych hotspotów. Niesprawdzone sieci Wi-Fi ułatwiają przestępcom przechwytywanie poufnych danych, takich jak loginy, hasła, e-maile, a nawet załączniki. Jeśli musisz korzystać z Wi-Fi, użyj autoryzowanych punktów dostępu szyfrowanych hasłem.

Fortinet Bezpieczne przedmioty w bezpiecznej sieci – porady od ekspertów Fortinet

Fortinet: eksperci podpowiadają, w jaki sposób zabezpieczyć sieć domową oraz podłączone w niej przedmioty. Specjaliści wskazują, że podstawową sprawą jest zabezpieczenie domowego routera - jak bowiem pokazują badania, w ubiegłym roku cyberprzestępcy dokonali ponad 25 miliardów ataków na routery sieci bezprzewodowych.

Z kolei nowo podłączane sprzęty należy sprawdzić pod kątem bezpieczeństwa i zorientować się, czy istnieją znane luki w ich zabezpieczeniach i czy można je aktualizować. Wiele tego typu urządzeń zawiera oprogramowanie wrażliwe na ataki lub luki, które czynią z nich łatwe, potencjalne cele. czytaj więcej

Fortinet Fortinet: Dlaczego dane z rejestrów medycznych są atrakcyjne dla cyberprzestępców?

Wśród cyberprzestępców wzrasta popularność danych z rejestrów medycznych. Specjaliści Fortinet wskazują na trzy główne przyczyny takiego stanu rzeczy: dogłębność zawartych w rejestrach medycznych informacji, trwałość tych danych oraz ograniczoną możliwość ich odzyskania. Eksperci podkreślają także, że cyberprzestępcy używają takich metod ataków jak ransomware czy DDoS, ale też coraz częściej atakują za pośrednictwem przedmiotów Internetu Rzeczy. czytaj więcej

Fortinet Fortinet: Karta kredytowa za pół dolara, czyli ile na czarnym rynku kosztują nasze dane

Eksperci Fortinet sprawdzili, ile w przybliżeniu na czarnym rynku mogą kosztować nasze dane wykradzione przez cyberprzestępców.

Okazuje się, że ważne numery kart kredytowych można kupić już za pół dolara, a cena za dane konta bankowego może wynieść od mniej niż dolara do około 70 dolarów – w zależności od objętości danych i zgromadzonych na koncie środków. czytaj więcej

Fortinet Fortinet: Jak pracownik zdalny może zabezpieczyć swoją sieć domową

Jak pracownik zdalny może zabezpieczać swoją sieć domową, aby nie narażać firmy na utratę cennych danych.

Specjaliści Fortinet zalecają trzyetapowe podejście do kwestii cyberbezpieczeństwa domowych sieci. Oparte jest ono na poznaniu tego, co znajduje się w sieci, podzieleniu jej na odrębne segmenty, a następnie wdrożeniu odpowiedniego zabezpieczenia. czytaj więcej

Fortinet Fortinet Security Fabric dostępne w środowiskach chmurowych

Fortinet poinformował, że rozwiązania Fortinet Security Fabric są teraz dostępne we wszystkich środowiskach chmurowych, od prywatnych i publicznych chmur typu Infrastructure-as-a-Service (IaaS) do aplikacji typu Software-as-a-Service (SaaS). czytaj więcej

Fortinet Fortinet: Pięć obszarów innowacji w dziedzinie cyberzabezpieczeń w 2017 r.

Fortinet opublikował najnowszy materiał na temat innowacji w dziedzinie cyberzabezpieczeń w 2017 roku. Michael Xie, założyciel i prezes Fortinetu wskazuje w nim na kilka obszarów, które branża cyberbezpieczeństwa obejmie w tym roku intensywną działalnością badawczo-rozwojową. Wśród nich są m.in. uczenie maszynowe metodą deep learning, wzmacnianie bezpieczeństwa kontenerów czy wsparcie przedsiębiorstw w stosowaniu sieci SD-WAN. czytaj więcej