Barracuda Networks

Barracuda Networks: Przywracanie danych w erze ataków ransomware

26.07.2017
Niedawno obchodzono Światowy Dzień Backupu (World Backup Day, WBD), którego ideą jest edukowanie użytkowników, w tym instytucji i firm, w zakresie tego, że dane muszą być chronione. Z tej okazji Barracuda Networks opublikowała sondaż przeprowadzony wśród osób, których obowiązki obejmują ochronę i przywracanie danych. Mówiąc wprost: niektóre wnioski z przeprowadzonych ankiet są alarmujące. W niniejszym artykule przedstawimy wyniki sondażu, wyjaśnimy, co znaczą i doradzimy, jak rozwiązywać problemy.

Ransomware

Jak wiadomo, ransomware przybiera wymiary globalnej epidemii, której koszty w 2017 r. szacuje się na 5 miliardów dolarów. Ransomware to groźny atak, który nie dość, że uniemożliwia zaatakowanym dostęp do ich systemów, to jeszcze sprawia, że dane stają się bezużyteczne. Zagrożenia tego typu przysporzyły wielu kłopotów instytucjom medycznym i publicznym, organom ścigania i oczywiście firmom na całym świecie. Ci, którzy padli ofiarą ransomware’u, mają tylko dwa sposoby, żeby odzyskać dane bez płacenia okupu: pobranie bezpłatnego programu deszyfrującego z serwisu takiego jak www.nomoreransom.org albo skorzystanie ze strategii ochrony danych i odzyskanie informacji.

Niektóre ofiary nie mają wyboru i muszą zapłacić okup albo pogodzić się z utratą danych. To niefortunna sytuacja, bo nawet jeśli okup jest niewielki, takie postępowanie wiąże się z pewnymi problemami:

  • Przestępcy wiedzą, że ofiara jest gotowa zapłacić okup, więc istnieje większe prawdopodobieństwo, że zaatakują ponownie
  • Nie wiadomo, czy przestępcy rzeczywiście chcą lub mogą odszyfrować dane
  • Deszyfrowanie może nie zadziałać, a wówczas i tak dane zostaną utracone
  • Organa ścigania i inne władze odradzają nagradzanie przestępców przez płacenie okupu

Jeśli chodzi o deszyfrowanie i przywracanie danych, można zdać się na szczęście – albo wdrożyć kompleksową strategię, zanim dojdzie do ataku.

Ochrona i przywracanie danych

Istnieje wiele definicji „ochrony danych”, ale ich wspólnym motywem jest to, że przewidują coś więcej, niż tylko wykonywanie kopii zapasowych. Odpowiednia ochrona danych wchodzi w zakres planowania bezpieczeństwa: obejmuje ciągłość biznesową i planowanie na wypadek awarii, a także wiele technik zapobiegania nieautoryzowanemu dostępowi. Sondaż firmy Barracuda skupiał się na przywracaniu danych, czyli tym, co w ostatecznym rozrachunku administratorzy systemu starają się zapewnić swoim firmom. Kompleksowa ochrona danych zakłada ciągłą dostępność i osiągalność danych.

Dostępność a osiągalność

Na początek wyjaśnijmy krótko, o czym mowa. Kiedy mówimy o dostępności backupu, mówimy o danych, które są zapisane jako kopia zapasowa. W przypadku systemu bazującego na taśmach lub dyskach, kopie zapasowe danych są dostępne na taśmie lub dysku.

Osiągalność danych odnosi się do tego, jak łatwo można uzyskać do nich dostęp w celu przywrócenia. W powyższych przykładach dane nie są osiągalne, jeśli taśma lub dysk nie znajduje się w kompatybilnym systemie. Osiągalność tego systemu może być bliska 100 procent, kiedy administrator przebywa w serwerowni, ale zmniejszać się do zera, kiedy administrator znajduje się poza siedzibą firmy albo z dala od wyznaczonego komputera. Tymczasem dostępność danych pozostaje taka sama.

Na pytanie o dostępność i osiągalność danych 70,3 proc. respondentów odpowiada, że jedno i drugie jest jednakowo ważne. Wskazuje to, że respondenci rozumieją wartość danych, a także wartość ich szybkiego przywracania, być może ze zdalnej lokalizacji, a nawet z poziomu urządzenia mobilnego.

Ochrona wielu lokalizacji

Być może jednym z powodów, dla których wielu respondentów ceni osiągalność równie wysoko, jak dostępność, jest to, że 53,4 proc. odpowiada za przywracanie danych w więcej niż jednej lokalizacji. Oznacza to, że większość respondentów przynajmniej od czasu do czasu pracuje zdalnie. Ich systemy przywracania danych muszą być osiągalne z więcej niż jednej lokalizacji i prawdopodobnie więcej niż jedną metodą.

50,6 proc. respondentów mówi, że używają backupu chmurowego, a 76 proc. replikuje kopie zapasowe danych w chmurze. Liczby te sugerują, że 77,4 proc., które podaje, że ma plan usuwania skutków awarii, używa chmury z myślą o redundancji i osiągalności. Kopie przechowywane w chmurze zwykle przywraca się za pomocą przeglądarki internetowej, nie potrzeba do tego specjalnego sprzętu.

Złe wieści

Dwa rezultaty sondażu budzą pewne obawy wśród specjalistów firmy Barracuda zajmujących się ochroną danych. Po pierwsze, 81,2 proc. respondentów nie testuje swoich strategii ochrony danych częściej niż raz rocznie, z czego mniej więcej połowa nie testuje ich w ogóle. Może to przysporzyć im poważnych problemów. Jak wcześniej wspomnieliśmy, przywracanie danych jest jedynym sposobem, żeby uniknąć płacenia okupu, który wcale nie gwarantuje odzyskania zaszyfrowanych informacji.

Warto też pamiętać, że testowanie zasobów firmy jest dobrą praktyką. Jeśli firma zainwestowała w technologię i planuje ochronę danych, powinna regularnie testować swoje rozwiązania. Wartość plików użytkowników zmienia się, aplikacje bywają dodawane lub wymieniane, a dane przenoszone... wszystko to sprawia, że kopie zapasowe należy testować częściej, niż raz na rok. Może zmodernizowana aplikacja używa nowej bazy danych, zamiast płaskich plików. Może nowej aplikacji nie dodano do planu ochrony danych.

Drugi problem jest związanych z pakietem Office 365.  Niemal 66 proc. administratorów Office 365 zdaje się na Kosz jako narzędzie do backupu. Tylko jedna trzecia respondentów używa rozwiązania do ochrony danych, aby zabezpieczyć swoje wdrożenia Office 365.

Kosz Microsoftu to przydatna funkcja, ale jej zadaniem jest zapobieganie przypadkowej utracie informacji. Nie została zaprojektowana jako rozwiązanie do przywracania danych. Nie oferuje funkcji niezbędnych do ochrony Exchange, Sharepoint, OneDrive i innych usług. Domyślne czasy retencji dla poszczególnych usług nie są ustandaryzowane, więc może się okazać, że administratorzy nie dysponują nawet tą minimalną ochroną, na którą liczyli. Danych przeterminowanych lub usuniętych z Kosza nie da się odzyskać. Firmy, które podlegają przepisom o ochronie danych, zapewne przekonają się, że natywne narzędzia Microsoftu nie spełniają standardów regulacyjnych.

Co dalej?

Jeśli użytkownik znajduje się w sytuacji, którą opisaliśmy powyżej jako „złe wieści”, nie powinien zanadto się przejmować. Można to szybko naprawić i stopniowo doskonalić z biegiem czasu. Należy zacząć od przeanalizowania bieżącego planu ochrony i przywracania danych. Czy w ogóle go posiada? Kto jest odpowiedzialny za wdrożenie i realizację planu? Czy plan jest testowany? Czy istnieją jakieś rozbieżności między założeniami planu a możliwościami posiadanych rozwiązań do ochrony danych? Jednym z najważniejszych pytań, które użytkownik powinien sobie zadać, brzmi: czy plany ochrony i przywracania danych stanowią część strategii bezpieczeństwa? Jeśli pracuje w środowisku, w którym ochrona danych jest niezależna od bezpieczeństwa, czas połączyć te dwie funkcje. W erze ransomware nie mogą one być rozdzielone.

Rod Mathews, wiceprezes i dyrektor generalny działu rozwiązań do ochrony danych w firmie Barracuda Networks

Barracuda Networks Barracuda Networks publikuje raport dotyczący bezpieczeństwa w środowiskach chmurowych

Barracuda Networks, dostawca chmurowych zabezpieczeń
i rozwiązań do ochrony danych, opublikowała raport „Firewalls and the Cloud”. W sondażu, przeprowadzonym wśród specjalistów IT odpowiedzialnych za środowiska chmurowe, wzięło udział ponad 600 respondentów z całego świata.
czytaj więcej

Barracuda Networks Barracuda rozszerza swoje rozwiązania do ochrony danych o replikację do publicznej chmury AWS w regionie EMEA

Firma Barracuda Networks, Inc., czołowy dostawca chmurowych zabezpieczeń oraz rozwiązań do ochrony danych, poinformowała, że organizacje z regionu EMEA używające rozwiązania Barracuda Backup mogą teraz replikować do chmury AWS dane z fizycznych lub wirtualnych urządzeń do backupu. Funkcja ta zapewnia klientom, resellerom i dostawcom usług zarządzanych większą elastyczność oraz dodatkową opcję ochrony danych przed utratą i potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak ransomware. Rozwiązanie jest dostępne obok dotychczasowej możliwości replikacji do Barracuda Cloud. czytaj więcej

Barracuda Networks Platforma Barracuda Security Insight ujawnia szczególnie szkodliwe typy plików

Firma Barracuda Networks, Inc. (NYSE: CUDA), czołowy dostawca chmurowych zabezpieczeń i rozwiązań do ochrony danych, poinformowała, że jest już dostępne rozwiązanie Barracuda Security Insight. Nowa platforma doradcza oferuje aktualizowane w czasie rzeczywistym informacje o atakach i zagrożeniach, aby pomóc konsumentom i specjalistom IT w śledzeniu aktualnego, globalnego poziomu ryzyka. czytaj więcej

Barracuda Networks Barracuda Networks: Pięć największych cyberzagrożeń na nadchodzące kilkanaście miesięcy

Barracuda Networks przedstawia pięć najbardziej prawdopodobnych i najgroźniejszych cyberzagrożeń, o jakich należy wiedzieć, aby uniknąć niebezpieczeństw związanych
z poruszaniem się w sieci. Przewidywania te dotyczą nie tylko roku 2018, ale najbliższych kilkunastu miesięcy i stanowią omówienie wybranych, najistotniejszych zagrożeń, wymierzonych w duże instytucje i użytkowników indywidualnych. czytaj więcej

Barracuda Networks Barracuda Networks przejmuje firmę PhishLine

Barracuda Networks, Inc. (NYSE: CUDA) przejmuje spółkę PhishLine, LLC, która prowadzi jedną z wiodących platform SaaS symulacji i szkoleń socjotechnicznych. Połączenie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji (AI), technologii zabezpieczających przed atakami typu „phishing” i „spear phishing” oraz platformy PhishLine umożliwi firmie Barracuda Networks zaoferowanie kompleksowej ochrony przed atakami prowadzonymi z wykorzystaniem wiadomości e-mail i socjotechnik. czytaj więcej

Barracuda Networks Barracuda Networks: Organizacje ochrony zdrowia stanowią łatwy i częsty cel cyberprzestępców – jak zabezpieczyć wrażliwe dane pacjenta?

Przestępcy wykorzystują oprogramowanie typu ransomware do wyłudzania dużych kwot pieniędzy od organizacji działających w wielu sektorach, niezależnie od ich wielkości. Duże instytucje publiczne, posiadające wrażliwe dane stanowią dla nich idealny cel. czytaj więcej

Barracuda Networks Barracuda Networks: cyberzagrożenia w trakcie wyprzedaży Black Friday i Cyber Monday

Cyberprzestępcy wykorzystują okres wyprzedaży internetowych. Podszywają się pod popularne serwisy handlowe i marki, mając na celu wykradanie informacji użytkowników. czytaj więcej

Barracuda Networks Barracuda zapowiada nowe funkcje zapór Cloud Generation Firewall

Firma Barracuda Networks, Inc. (NYSE: CUDA), wiodący dostawca zabezpieczeń chmurowych oraz rozwiązań do ochrony danych, poinformowała dziś o rozszerzonych funkcjach obsługi chmury publicznej w rozwiązaniach Barracuda Web Application Firewall i Barracuda NextGen Firewall. Zaktualizowane zapory Cloud Generation Firewall umożliwiają rozliczenia w modelu podobnym do opłat za media i zapewniają zautomatyzowaną kontrolę bezpieczeństwa w procesach DevSecOps, zapewniając klientom prostą ścieżkę migracji do chmury publicznej. Barracuda będzie prezentować swoje zapory Cloud Generation Firewall na stoisku nr 1533 podczas konferencji AWS re:Invent, która odbędzie się w dniach 27 listopada – 1 grudnia w Las Vegas. czytaj więcej

Barracuda Networks Barracuda Networks przejmuje firmę Sonian

Firma Barracuda Networks, Inc. (NYSE: CUDA), wiodący dostawca chmurowych rozwiązań do ochrony danych, poinformowała, że przejęła prywatną firmę Sonian Inc. (Sonian), dostawcę rozwiązań do archiwizacji w chmurze publicznej i analityki biznesowej. Dzięki transakcji Barracuda rozwinie swoją ofertę rozwiązań w zakresie archiwizacji chmurowej oraz ochrony i zarządzania pocztą e-mail, a także rozszerzy swoją sieć dystrybucyjną o kluczowych partnerów OEM. czytaj więcej

Barracuda Networks Badanie Barracuda Networks: firmy z obszaru EMEA migrują do Office 365 i na pierwszym miejscu stawiają bezpieczeństwo

Firmy z obszaru Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) coraz chętniej przechodzą na pracę z pakietem biurowym Microsoft Office 365. Jednak wraz z ostatnimi atakami cybernetycznymi obawy dotyczące bezpieczeństwa nadal pozostają jedną z największych barier, które utrudniają wdrażanie rozwiązań chmurowych - tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez firmę Barracuda Networks, Inc. (NYSE: CUDA). Badanie zrealizowano wśród 400 respondentów z organizacji z obszaru EMEA. czytaj więcej

Barracuda Networks Barracuda Networks publikuje raport dotyczący bezpieczeństwa w środowiskach chmurowych

Barracuda Networks, dostawca chmurowych zabezpieczeń
i rozwiązań do ochrony danych, opublikowała raport „Firewalls and the Cloud”. W sondażu, przeprowadzonym wśród specjalistów IT odpowiedzialnych za środowiska chmurowe, wzięło udział ponad 600 respondentów z całego świata.
czytaj więcej

Barracuda Networks Barracuda rozszerza swoje rozwiązania do ochrony danych o replikację do publicznej chmury AWS w regionie EMEA

Firma Barracuda Networks, Inc., czołowy dostawca chmurowych zabezpieczeń oraz rozwiązań do ochrony danych, poinformowała, że organizacje z regionu EMEA używające rozwiązania Barracuda Backup mogą teraz replikować do chmury AWS dane z fizycznych lub wirtualnych urządzeń do backupu. Funkcja ta zapewnia klientom, resellerom i dostawcom usług zarządzanych większą elastyczność oraz dodatkową opcję ochrony danych przed utratą i potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak ransomware. Rozwiązanie jest dostępne obok dotychczasowej możliwości replikacji do Barracuda Cloud. czytaj więcej

Barracuda Networks Platforma Barracuda Security Insight ujawnia szczególnie szkodliwe typy plików

Firma Barracuda Networks, Inc. (NYSE: CUDA), czołowy dostawca chmurowych zabezpieczeń i rozwiązań do ochrony danych, poinformowała, że jest już dostępne rozwiązanie Barracuda Security Insight. Nowa platforma doradcza oferuje aktualizowane w czasie rzeczywistym informacje o atakach i zagrożeniach, aby pomóc konsumentom i specjalistom IT w śledzeniu aktualnego, globalnego poziomu ryzyka. czytaj więcej

Barracuda Networks Barracuda Networks: Pięć największych cyberzagrożeń na nadchodzące kilkanaście miesięcy

Barracuda Networks przedstawia pięć najbardziej prawdopodobnych i najgroźniejszych cyberzagrożeń, o jakich należy wiedzieć, aby uniknąć niebezpieczeństw związanych
z poruszaniem się w sieci. Przewidywania te dotyczą nie tylko roku 2018, ale najbliższych kilkunastu miesięcy i stanowią omówienie wybranych, najistotniejszych zagrożeń, wymierzonych w duże instytucje i użytkowników indywidualnych. czytaj więcej

Barracuda Networks Barracuda Networks przejmuje firmę PhishLine

Barracuda Networks, Inc. (NYSE: CUDA) przejmuje spółkę PhishLine, LLC, która prowadzi jedną z wiodących platform SaaS symulacji i szkoleń socjotechnicznych. Połączenie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji (AI), technologii zabezpieczających przed atakami typu „phishing” i „spear phishing” oraz platformy PhishLine umożliwi firmie Barracuda Networks zaoferowanie kompleksowej ochrony przed atakami prowadzonymi z wykorzystaniem wiadomości e-mail i socjotechnik. czytaj więcej

Barracuda Networks Barracuda Networks: Organizacje ochrony zdrowia stanowią łatwy i częsty cel cyberprzestępców – jak zabezpieczyć wrażliwe dane pacjenta?

Przestępcy wykorzystują oprogramowanie typu ransomware do wyłudzania dużych kwot pieniędzy od organizacji działających w wielu sektorach, niezależnie od ich wielkości. Duże instytucje publiczne, posiadające wrażliwe dane stanowią dla nich idealny cel. czytaj więcej

Barracuda Networks Barracuda Networks: cyberzagrożenia w trakcie wyprzedaży Black Friday i Cyber Monday

Cyberprzestępcy wykorzystują okres wyprzedaży internetowych. Podszywają się pod popularne serwisy handlowe i marki, mając na celu wykradanie informacji użytkowników. czytaj więcej

Barracuda Networks Barracuda zapowiada nowe funkcje zapór Cloud Generation Firewall

Firma Barracuda Networks, Inc. (NYSE: CUDA), wiodący dostawca zabezpieczeń chmurowych oraz rozwiązań do ochrony danych, poinformowała dziś o rozszerzonych funkcjach obsługi chmury publicznej w rozwiązaniach Barracuda Web Application Firewall i Barracuda NextGen Firewall. Zaktualizowane zapory Cloud Generation Firewall umożliwiają rozliczenia w modelu podobnym do opłat za media i zapewniają zautomatyzowaną kontrolę bezpieczeństwa w procesach DevSecOps, zapewniając klientom prostą ścieżkę migracji do chmury publicznej. Barracuda będzie prezentować swoje zapory Cloud Generation Firewall na stoisku nr 1533 podczas konferencji AWS re:Invent, która odbędzie się w dniach 27 listopada – 1 grudnia w Las Vegas. czytaj więcej

Barracuda Networks Barracuda Networks przejmuje firmę Sonian

Firma Barracuda Networks, Inc. (NYSE: CUDA), wiodący dostawca chmurowych rozwiązań do ochrony danych, poinformowała, że przejęła prywatną firmę Sonian Inc. (Sonian), dostawcę rozwiązań do archiwizacji w chmurze publicznej i analityki biznesowej. Dzięki transakcji Barracuda rozwinie swoją ofertę rozwiązań w zakresie archiwizacji chmurowej oraz ochrony i zarządzania pocztą e-mail, a także rozszerzy swoją sieć dystrybucyjną o kluczowych partnerów OEM. czytaj więcej

Barracuda Networks Badanie Barracuda Networks: firmy z obszaru EMEA migrują do Office 365 i na pierwszym miejscu stawiają bezpieczeństwo

Firmy z obszaru Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) coraz chętniej przechodzą na pracę z pakietem biurowym Microsoft Office 365. Jednak wraz z ostatnimi atakami cybernetycznymi obawy dotyczące bezpieczeństwa nadal pozostają jedną z największych barier, które utrudniają wdrażanie rozwiązań chmurowych - tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez firmę Barracuda Networks, Inc. (NYSE: CUDA). Badanie zrealizowano wśród 400 respondentów z organizacji z obszaru EMEA. czytaj więcej

Barracuda Networks Barracuda rozszerza swoje rozwiązania do ochrony danych o replikację do publicznej chmury AWS w regionie EMEA

Firma Barracuda Networks, Inc., czołowy dostawca chmurowych zabezpieczeń oraz rozwiązań do ochrony danych, poinformowała, że organizacje z regionu EMEA używające rozwiązania Barracuda Backup mogą teraz replikować do chmury AWS dane z fizycznych lub wirtualnych urządzeń do backupu. Funkcja ta zapewnia klientom, resellerom i dostawcom usług zarządzanych większą elastyczność oraz dodatkową opcję ochrony danych przed utratą i potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak ransomware. Rozwiązanie jest dostępne obok dotychczasowej możliwości replikacji do Barracuda Cloud. czytaj więcej

Barracuda Networks Platforma Barracuda Security Insight ujawnia szczególnie szkodliwe typy plików

Firma Barracuda Networks, Inc. (NYSE: CUDA), czołowy dostawca chmurowych zabezpieczeń i rozwiązań do ochrony danych, poinformowała, że jest już dostępne rozwiązanie Barracuda Security Insight. Nowa platforma doradcza oferuje aktualizowane w czasie rzeczywistym informacje o atakach i zagrożeniach, aby pomóc konsumentom i specjalistom IT w śledzeniu aktualnego, globalnego poziomu ryzyka. czytaj więcej

Barracuda Networks Barracuda Networks: Pięć największych cyberzagrożeń na nadchodzące kilkanaście miesięcy

Barracuda Networks przedstawia pięć najbardziej prawdopodobnych i najgroźniejszych cyberzagrożeń, o jakich należy wiedzieć, aby uniknąć niebezpieczeństw związanych
z poruszaniem się w sieci. Przewidywania te dotyczą nie tylko roku 2018, ale najbliższych kilkunastu miesięcy i stanowią omówienie wybranych, najistotniejszych zagrożeń, wymierzonych w duże instytucje i użytkowników indywidualnych. czytaj więcej

Barracuda Networks Barracuda Networks przejmuje firmę PhishLine

Barracuda Networks, Inc. (NYSE: CUDA) przejmuje spółkę PhishLine, LLC, która prowadzi jedną z wiodących platform SaaS symulacji i szkoleń socjotechnicznych. Połączenie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji (AI), technologii zabezpieczających przed atakami typu „phishing” i „spear phishing” oraz platformy PhishLine umożliwi firmie Barracuda Networks zaoferowanie kompleksowej ochrony przed atakami prowadzonymi z wykorzystaniem wiadomości e-mail i socjotechnik. czytaj więcej